Noutăți

Acasă/Noutăți

PROIECTUL INSTITUȚIONAL ,,AMBASADORII LIMBII ROMÂNE”

În perioada 27.04 – 28.04.2021, în incinta liceului nostru, în cadrul proiectului instituțional „Ambasadorii Limbii Române”, s-a desfășurat un eveniment inedit, realizat de elevii din clasele a IX-a „B” și a IX-a „C”, sub auspiciile dnei profesoare de limba și literatura română, Aliona Coropceanu.

După vânătoarea de greșeli de pe panourile publicitare din fiecare sector al capitalei, au fost afișate, în holul liceului, posterele realizate, cu îndemnul să fim atenți la modul de exprimare în limba română.

De asemenea, Ambasadorii Limbii Române au repartizat tuturor colegilor două pliante cu genericul „SĂ VORBIM CORECT LIMBA ROMÂNĂ!”. Acestea vizează „Top 12 greșeli de exprimare în limba română”, 14 secvențe/ expresii utilizate greșit în comunicarea zilnică și variantele lor corecte, precum și accentuarea corectă a unor cuvinte.

Să respectăm limba română prin atitudinea responsabilă față de orice cuvânt scris și rostit, căci „Felul de a scrie și a vorbi este o carte de vizită care ne poate onora sau compromite.” (Mioara Avram)

În perioada 27.04 – 28.04.2021, în incinta liceului nostru, în cadrul proiectului instituțional „Ambasadorii Limbii Române”, s-a desfășurat un eveniment inedit, realizat de elevii din clasele a IX-a „B” și a IX-a „C”, sub auspiciile dnei profesoare de limba și literatura română, Aliona Coropceanu.

După vânătoarea de greșeli de pe panourile publicitare din fiecare sector al capitalei, au fost afișate, în holul liceului, posterele realizate, cu îndemnul să fim atenți la modul de exprimare în limba română.

De asemenea, Ambasadorii Limbii Române au repartizat tuturor colegilor două pliante cu genericul „SĂ VORBIM CORECT LIMBA ROMÂNĂ!”. Acestea vizează „Top 12 greșeli de exprimare în limba română”, 14 secvențe/ expresii utilizate greșit în comunicarea zilnică și variantele lor corecte, precum și accentuarea corectă a unor cuvinte.

Să respectăm limba română prin atitudinea responsabilă față de orice cuvânt scris și rostit, căci „Felul de a scrie și a vorbi este o carte de vizită care ne poate onora sau compromite.” (Mioara Avram)

Alte noutăți

📢 Mândria noastră crește odată cu noile succese ale prometeistelor, care s-au clasat pe locul I în cadrul Olimpiadei Republicane

Vezi mai mult »

📢 Suntem deosebit de bucuroși de noile succese ale elevilor noștri, premianți la Olimpiada Republicană de matematică!📝 🎉 Sincere felicitări

Vezi mai mult »

🏆Felicităm cordial elevii prometeiști ai claselor a VI-a, pentru rezultatele obținute în cadrul Olimpiadei școlare la istoria românilor și universală,

Vezi mai mult »